Zpravodaj červen 2018, číslo 6

Tentokrát jsme byli na výletě u východních sousedů

V neděli 27. května se uskutečnil další ze zájezdů pořádaných pro občany Malé Bystřice. Tentokrát jsme se vydali do Bratislavy. Ačkoliv se vyjíždělo v brzkých ranních hodinách, panovala v autobuse dobrá nálada. Všichni se těšili, že se opět společně vydáme do zahraničí. Po příjezdu do Bratislavy nás pan průvodce seznámil s organizací dne a pomalu jsme se vydali z nábřeží Dunaje na pěší prohlídku historického centra města. Nejdříve jsme se zastavili u Slovenského národního divadla, poté si prošli Hlavné, Františkánské a Primaciálné náměstí, až jsme doputovali k Michalské bráně. Jedná se o bývalou bránu bratislavského městského opevnění, ze kterého se jinak nic nedochovalo. Zde nám pan průvodce poskytl dvouhodinový rozchod, který většina využila k návštěvě jedné z mnoha příjemných hospůdek a vychutnání si dobrého oběda. Někteří dokonce stihli i návštěvu Bratislavského hradu. Poté jsme se opět všichni sešli na Rázusově nábřeží, nastoupili na loď a společně se vydali na plavbu po Dunaji směr hrad Děvín. Děvínský hrad je zřícenina gotického hradu vypínající se nad soutokem Dunaje a Moravy. Plavba byla příjemným osvěžením v parném dni. Počasí nám tentokrát přálo a teplota po poledni vystoupala opravdu vysoko. Návštěva hradu byla dobrovolná, každý si ho mohl projít sám a vychutnat si dech beroucí výhledy nejen na soutok pod hradem, ale i nedaleké rakouské území. Nemohli jsme se ale kochat moc dlouho, abychom stihli zpáteční loď do Bratislavy. Po doplutí na nás již čekal přistavený autobus a my příjemně unavení, opálení a plní dojmů se vydali na zpáteční cestu domů.

Děkuji všem účastníkům zájezdu za pohodový průběh výletu, cestovní agentuře Valaška za zprostředkování zájezdu a již nyní se těším a doufám, že se uvidíme na některém z dalších obecních výletů.

Celou fotogalerii naleznete na webových stránkách obce, v sekci Fotogalerie.

Zároveň mi dovolte, abych dětem popřála pohodové prožití zasloužených letních prázdnin. Těm, kterých se prázdniny netýkají, přeji, ať jim vyjde dostatek času pro odpočinek nebo dovolenou. Užijte si ve zdraví krásné počasí, dlouhé večery s rodinou či přáteli a načerpejte energii. V zimních měsících se nám jistě bude hodit :-).

Zájezd do Bratislavy 2018

Zájezd do Bratislavy 2018
Foto: Lucie Škabrahová

Alena Válková (text), Lucie Škabrahová (foto)

**********

Jaroslav Štůsek má další medailové úspěchy

Ve dnech 26. května až 3. června 2018 se v Bulharském hlavním městě Sofii uskutečnilo XXVIII mistrovství Evropy v armwrestlingu EUROARM Sofia.

Tohoto mistrovství se zúčastnil i p. Jaroslav Štůsek, který soutěžil v kategorii Senior Grand Master 100 kg na levou a pak i na pravou ruku. Z těchto soutěží si odnesl dvě medaile. V soutěži na levou ruku byl druhý a v soutěži na pravou ruku třetí.

K získání stříbrné a bronzové medaile mu gratulujeme.

Jaroslav Štůsek na MS v Sofii

Jaroslav Štůsek na MS v Sofii
Foto: Jaroslav Štůsek

Miloslav Studenka (text), Jaroslav Štůsek (foto)

**********

Hasiči pokáceli svou první májku

Sbor dobrovolných hasičů v prostranství nového výletiště uspořádal v pátek 1. června kácení máje. I přes nepříznivé počasí se hasičům po dlouhém zápolení povedlo májku shodit. Kromě kácení si mohli místní poslechnout také lidovou muziku.

Lucie Škabrahová (text)

**********

Odvoz popelnic v měsíci červenci

Odvoz popelnic v červenci tohoto roku se uskuteční v těchto dnech: 9. a 23. července.

Žádáme občany, aby v den odvozu nachystali popelnice.

**********

Odpovědi na připomínky občanů k novým jízdním řádům autobusů

Uvádíme odpovědi na připomínky občanů obce k novým jízdním řádům autobusů, které budou platit až od prosince 2019.

1. Linka 242 s odjezdem Malá Bystřice, rest. U Kočibů (odjezd v 6:47) na Bystřičku, žel. stanici (příjezd v 7:09) s navazujícím přestupem na linku 270 směr Valašské Meziříčí (odjezd 7:15). Prosíme o zachování stávajícího spoje, nebo alespoň uspíšení navrhovaného spoje o 10–15 minut tak, aby odjezd z Bystřičky do Valašského Meziříčí byl nejpozději v 7:00 hodin.

Vzhledem k velmi malé frekvenci (cca 2–3 cestující/den) nebude spoj veden přímo do VM. Technologicky lze spoj uspíšit, může tak dojet do Bystřičky cca 6:39, čímž bude možnost přestoupit na autobus do VM s příjezdem v cca 7:00. Pokud bude souhlas obcí Malá Bystřice a Bystřička nad touto úpravou, lze ji realizovat. Prosím tedy o jejich vyjádření nejpozději do 8. 7. 2018. Vzhledem k tomu, že to ale není technologicky nějak složité, lze to provést i těsně před spuštěním nového systému. Dnes však dojíždí spoj 940048/3 do VM v 7:25, což bude možné (s přestupem) i v navrhovaném stavu.

2. Linka 247 – školní autobus, který vyjíždí z Rožnova 6:20 a na Jiráskově ulici (ZŠ Trávníky) přijíždí 7:21. Časově se to dá stihnout, ale co v zimě, když pojede přes Hlavačky a Dušnou. To samé je spoj Rožnov–Vsetín na odpolední směnu 12:20 jede z Rožnova, dojezd na Vsetín má 13:24. Poslední autobusy do Zbrojovky odjíždí 13.30–13.35.

Jízdní doby jsou téměř shodné, jako dnes. Přípoje budou hlídány dispečinkem.

3. Linka 247 spoj 14 zajíždí ke škole na zastávku Vsetín Jiráskova. Část dětí má delší vyučování a bylo by vhodné, kdyby k této zastávce zajížděl i spoj 16.

Spoj 16 bude zastávku Jiráskova obsluhovat, do JŘ zapracováno.

4. Linka 242 končí na zastávce u Kočibů. Občané obce bydlící na horním konci obce tj. cca 1,5 km od zastávky u Kočíbů žádají, aby spoje této linky byly ukončeny na zastávce Malá Bystřice–revír, kde se autobusy točí v současné době.

Dle výstupů z odbavovacích zařízení je zastávka Malá Bystřice, revír využita minimálně. Ve směru Bystřička, Valašské Meziříčí to bylo například v lednu 2017 za celý měsíc na všech spojích 2 nastupující cestující a 6 vystupujících. Z tohoto důvodu nepředpokládáme vedení linky 242 z této zastávky.

**********

Desatero pomoci ČEZ proti neseriózním metodám

V poslední době jsou stále častější případy, kdy se někteří jedinci vydávají za zaměstnance ČEZ a lstivým způsobem klienty ČEZu obelhávají s cílem získat vlastní prospěch.

Jako distributor elektrické energie ČEZ nevybírá žádnou hotovost, nepotřebuje od klientů na místě předkládat žádné doklady. Do objektu či nemovitosti vstupují zaměstnanci jen k účelům definovaných v energetickém zákoně např. z důvodu oprav a revize elektrického zařízení, odečtu elektroměrů apod. Zaměstnanci ČEZ u sebe mají vždy služební průkaz s fotografií a jeho identitu lze ověřit na bezplatné poruchové lince 800 850 860.

Desatero pomoci ČEZ proti neseriózním metodám

Desatero pomoci ČEZ proti neseriózním metodám

Desatero pomoci ČEZ proti neseriózním metodám

**********

SMS Infokanál obce

Obec Malá Bystřice nabízí jednoduchý a pohodlný způsob získávání důležitých informací o dění v obci. Ve snaze zajistit dostatečnou informovanost jsme zahájili provoz SMS InfoKanálu obce, který umožňuje zasílání důležitých informací na zaregistrovaná čísla mobilních telefonů v krátkých textových zprávách (SMS).

Chcete dostávat včasné informace v krizových situacích a o:

 • plánovaných odstávkách vody, vzniklých haváriích a stavu jejich řešení?
 • plánovaných přerušeních dodávek elektrické energie, popř. plynu?
 • uzavírkách místních komunikací?
 • termínech mimořádných svozů odpadu?
 • konání kulturních a společenských akcí?
 • mimořádných změnách v provozní době OÚ apod.?
 • a další užitečné informace spojené se životem ve Vaší obci?

Zaregistrovat se k odběru SMS infokanálu obce můžete třemi způsoby:

 • online na webové adrese www.infokanal.cz/cweb/reg/MALABYSTRICE,
 • SMS zprávou ve tvaru REGISTRUJ mezera JMENO mezera PRIJMENI mezera MALA mezera BYSTRICE mezera CISLOPOPISNE (pro registraci chaty je potřeba za číslo popisné přidat mezeru a slovo EVID); velikost písmen nehraje roli, důležité jsou mezery mezi slovy, např. JAN VELKY MALA BYSTRICE 55 nebo JAN VELKY MALA BYSTRICE 55 EVID. SMS odešlete na číslo infokanálu 571 443 570,
 • nebo osobně na obecním úřadě obce.

Bližší informace získáte na webových stránkách obce, informačních letácích či na obecním úřadě obce.

**********

Naši jubilanti na měsíc červenec

V měsíci červenci oslaví své narozeniny:

 • paní MARTA ŠTŮSKOVÁ – 95 let
 • pan STANISLAV KOTRLA – 65 let
 • paní RŮŽENA VOJÍŘOVÁ – 90 let

Všem uvedeným přejeme pevné zdraví a mnoho pohody a spokojenosti v životě.